КОНСПЕКТИ ЗАНЯТЬ

 



Заняття з дітьми старшого дошкільного віку

Тема: « Світ емоцій»

Мета: закріпити і уточнити знання дітей про емоції; вчити розпізнавати емоції людей, їх настрій; розвивати емпатію, здатність до співпереживання дітей, розвивати позитивне мислення та переконати їх, що позитивний погляд на життя допомагає досягати більш успішних результатів та бути щасливими; створити позитивно-емоційний настрій, згуртувати дитячий колектив;  розвивати пізнавально-психічні процеси, логічно й критично мислити; удосконалити навички комунікації  підсиленням невербальних засобів спілкування; розвивати точність окоміру, дрібної моторики рук.

Обладнання:  стаканчики з трубочкою, рамки  з манною крупою, картки з малюнками, на яких зображено людей з різними емоціями, плакат з малюнком «Позитивні емоції», маркери, листики паперу, музичний супровід, LEGO конструктор :жовтий, зелений, червоний.

Хід заняття:

1.Привітання. Дружнє коло. (діти сідають в коло на килимку)

- Добрий день, мої малята!

Які у вас гарні оченята:

Карі, сині та сіренькі.

Ви ж усі такі гарненькі!

- Діти, перед кожним із вас лежить по три LEGO цеглинки і кожна з них відображає настрій на даний момент. Давайте побудуємо «Вежу настрою»: жовта цеглинка – хороший, піднесений настрій; зелена – спокійний; червоний – поганий. (Діти виконують завдання)

Візьміть цеглинку з  вашим настроєм і побудуйте вежу.

-Молодці! Ми з вами нашу вежу залишимо тут до кінця заняття, а в кінці заняття ми зробимо ще одну вежу і порівняємо, чи заграла вона новими барвами.

-Як ви гадаєте, про що ми будемо говорити на сьогоднішньому занятті? (настій, емоції, почуття)

-Кожна людина має свої емоції, і це нормально. Але ,часом наші думки можуть впливати на те, як ми себе почуваємо. Наприклад, якщо ми думаємо про щось приємне, то починаємо радіти, а якщо думаємо про щось негативне, то можемо стати сумними.

Вправа  «Чарівні стаканчики»

- Я пропоную позбутися негативних емоцій з допомогою чарівних стаканчиків. Підійдіть до  столиків, підсуньте  стаканчик з водою і щосили подуйте в трубочку, яка стоїть в стаканчику. Відправте через трубочку всі свої образи і сумний настрій. Отже, всі свої негативні емоції і пригнічений настрій ми залишили в минулому і тепер у нас є можливість розвивати свої позитивні емоції.

2.     Бесіда «Що таке емоції?»

–  Як ви вважаєте, який у мене сьогодні настрій? (Хороший)

– Як ви дізнаєтеся, який у вас настрій або в оточуючих? (По виразу обличчя)

– Так, наші емоції відображаються у нас на обличчі за допомогою міміки, жестів.

–  Які емоції ми з вами знаємо? Назвіть, будь ласка. (Радість, сум, злість, сором, здивування,образа, страх)

–  Коли у вас буває хороший настрій? (Міркування дітей)

–  Від чого ваш настрій псується? (Міркування дітей)

– Коли у вас буває поганий настрій? (Коли мені щось не дозволяють, ображають)

– Що можна зробити, щоб покращити настрій? Як ви думаєте? (Міркування дітей)

–  На що  схожа радість? Злість? Страх? (Міркування дітей)

3.     Гра «Скринька емоцій»



Діти заглядають у скриньку емоцій, які ж емоції у ній (в скриньці лежать дзеркальця).  Беруть дзеркальця.

-Уявіть, що ви відчули, коли вам подарували нову іграшку. Зобразіть радість. Подивіться в люстерко. Що ви бачите? (Відповіді дітей)

- Так, усміхнене обличчя. Зверніть увагу на свої губи. Вони розтягнуті, й кутки підняті вгору. Очі широко відкриті, або трішки примружені. Щічки заокруглені.

-А тепер покажіть, будь ласка, які ви сердиті. Уявіть, що мама не дозволяє вам  подивитися мультик або ж піти погуляти, подивіться на себе в люстерко. Сердиті очі, насуплені брови, зімкнені губи, напружені м’язи.

4.Гра «Передай емоцію по колу»



- На картках зображені різні емоції (радість, злість, подив тощо). Кожен з вас передасть емоцію по колу своєму сусіду мімікою і жестами.

5. Гра «Позитивні, негативні»





-Назвіть емоції, які на вашу думку сприяють зміцненню здоров’я і ті, які його погіршують. У кого картка з «позитивною» емоцією – станьте ліворуч від мене, а ті, у кого на картках зображені «негативні» емоції – праворуч від мене. (Діти виконують завдання.)

5.     Вправа «Манкотерапія»

-У вас на столику стоять рамки з манкою давайте підсунемо ближче до себе та виконаємо вправу.

Мета: стабілізувати емоційний стан дитини, навчити її прислухатися до себе, власних почуттів й відчуттів.

Вказівка до виконання вправи:

покладіть долоні на манку, закрийте очі, відчуйте, яка вона;
відкрийте очі, розкажіть, що ви відчули (відповіді дітей);
зробіть те ж саме, повернувши долоні іншою стороною;
розкажіть про свої почуття.

Ковзаєм  по поверхні манки як змійка або як машина. Пройдіться долоньками, як слон, як маленьке слоненя, як швидкий зайчик. Залиш відбитки долоньок, кулачків, ребер долонь. Створіть візерунки та малюнки – сонечко, метелик, буква А . Просійте манку крізь пальці або висійте доріжку з манки.

Які емоції були у вас під час виконання  цих вправ? Чому? (Відповіді дітей)

- Насправді усі емоції нам потрібні – і позитивно, і негативно забарвлені. Емоції повідомляють нам різну інформацію. Наприклад, страх повідомляє про небезпеку, тобто він охороняє нас, допомагає врятувати життя за допомогою захисних механізмів: втечі або нападу. Роздратування повідомляє про те, що ситуація розвивається не так, як очікувалося. Щастя (емоція радості) – повідомляє, що наші потреби задоволені. Навіть гнів – емоція, яку більшість людей хотіли б прогнати від себе, також корисна для нас. Він попереджає інших і нас самих, коли щось заважає нашим намірам, спонукає до змін.

6.     Інтелектуальна карта « Позитивне мислення»



Діти, подивіться ось у мене плакат із розміщеним посередині фото,  яке викликає позитивні емоції. Кожен з вас намалює на своєму листку те, що викликає у вас позитивні емоції, потім ми приклеїмо їх до плакату і зробимо різнокольорові стрілочки. (Діти виконують завдання)

-Ось  і вийшла у нас дуже гарна карта позитивних емоцій, ми її повісимо на дошку і будемо дивитися та заряджатися позитивом.

7.     Підсумок заняття

-А зараз знову сядемо на килимочок та збудуємо «Вежу емоцій», які переважають на даний час у вас. Нагадую: жовта цеглинка – хороший, піднесений настрій; зелена – спокійний; червоний – поганий. (Діти виконують завдання)

- Діти, давайте тепер з вами порівняємо наші вежі. Подивіться на першу вежу, яку ми зробили на початку заняття, яка емоція на ній переважає? (Орієнтовна відповідь дітей: переважає середній рівень настрою)

Тепер погляньмо на вежу, яку ми тільки що зробили, якої тут емоції найбільше? (Орієнтовна відповідь дітей: переважає хороший настрій)  Рефлексія

Чому ви сьогодні навчилися?
Про які нові емоції дізналися?
Що було важко?
Про що ще хотіли б дізнатися?






 Заняття-подорож «Чарівний світ казок»

Програмовий зміст: перевірити та закріпити знання дітей про українські народні казки, впізнавати  їх за допомогою загадок та прислів’їв. Вчити висловлювати своє ставлення до героїв казок, оцінювати їхні вчинки. Продовжувати збагачувати досвід дітей знаннями про взаємини людей на прикладі казок. Вчити правильно відповідати на запитання за змістом казок, використовуючи різні типи речень, дотримуючись правильного порядку слів. Продовжувати збагачувати, уточнювати, активізувати словник дітей. Продовжувати вчити дітей переказувати відому казку «Колосок» за мнемотаблицею: виразно передавати зміст; називати імена персонажів, відтворювати пряму мову, стежити за послідовністю відтворення подій. Учити користуватися картками-схемами, мнемосмужками. Формувати вміння аналізувати, узагальнювати під час пошуково-дослідницької діяльності.  Вчити дітей культури мовлення (розмовляти спокійним, доброзичливим тоном, правильно інтонувати запитання і відповіді , говорити чітко , в міру голосно).  Продовжувати знайомити з найпростішими формами вітання, та прощання (добрий ранок , доброго дня , до побачення). Розвивати уяву, фантазію, логічне мислення. Виховувати інтерес та любов до казок, моральні якості: доброта, щирість, співчуття; вміння працювати дружно, робити висновки з почутого та побаченого, стимулювати креативність дітей та розвиток логічного мислення; сприяти підтримці позитивного емоційного фону у ході заняття.

Матеріали: маршрутна карта, звукозапис, «чарівний мішок», загадки про казки, мнемосмужки до прислів’їв, картки-схеми до ігор, мнемотаблиця до казки «Колосок», казкове дерево.

Хід заняття

1.Вітання. Дружнє коло

Станем дружно всі у коло,

Тихо ходимо навколо.

Вгору тягнемось усі,

Мов трава в дрібній росі.

Потім легко всі присіли,

Щоб нас ніжки не боліли.

Потім встали, руки в боки

І зробили два підскоки.

Посміхнулись: «Добрий день!»

Хай почнеться новий день!

2. Ігрова ситуація . «Притча про казку» ( звучить заспокійлива мелодія).

   В одному чудовому королівстві, де вічнозелені сади, а сонце ніколи  не ховається, володарює чарівна та осяйна королева. Багато століть вона була  щастям  для  тих,  хто  її  знав,  усі  її  любили  і  поважали. Вона  навчала людей  працьовитості, мудрості,  доброти, сміливості і всі,  хто  володів  цими  якостями, завжди були  радісними  і  щасливими…

- Як ви гадаєте, діти, про яку королеву йде мова? ( Про казку).

3. Уявна подорож  «Чарівний світ казок» ( Розгляд маршрутної карти)

Сьогодні ми з вами зробимо подорож у чарівний світ казок за допомогою ось такої маршрутної карти ( показ карти). У нас буде 6  зупинок із цікавими завданнями:

1. «Долина цікавинок».

2. «Гори знань».

3. «Море відповідей».

4. «Ліс мудрості».

5. «Поле ерудиції».

6. «Ріка досвіду».

4. Перша зупинка «Долина цікавинок».

На першій зупинці у чарівному мішку у  нас знаходяться цікаві знахідки, вам потрібно їх повернути у відповідну казку..

Д-г « Цікаві речі»

Пір'я – «Кривенька качечка»

Глечик – « Лисичка і журавель»

Бандура –  « Котик і півник»

Колоски – «Колосок»

 

5. Друга зупинка «Гори знань».

Д-г «Загадку відгадай-героя казки упізнай»

Прослухайте загадки та знайдіть картку-відповідь .

-Із соломи цей бичок,

В нього смоляний бочок.

Зловив зайця,лиску й вовка,

Ще й ведмедя приволок.

Від ножа що б врятуватись

Постаралися вони:

Для дідуся і бабусі

Подарунок принесли.(«Солом’яний бичок»).

 

Виріс цей хлопчик

З малої деревини.

У печі зміючку спік,

Сам на дерево утік.

Його гусятко врятувало,

На крилечка свої узяло.

Принесло до тата й мами

Частуватись пирогами.

(«Івасик-Телесик»)

 

Сидить півник на печі
Їсть смачненькі калачі.
Ось лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить котик рятувати,
В лиса півника забрати.
(Казка «Котик і півник)

Вигнав дід козу із хати —
Та й пішла вона блукати:
В зайця хатку відібрала.
Всі козу ту виганяли,
Рак козуню ущипнув,
Зайцю хатку повернув.
(«Коза-Дереза»)

6. Третя зупинка «Море відповідей».

Д-г «Назви казку та оціни вчинок»

-Діти, зараз вам потрібно за допомогою малюнків відгадати казку та оцінити зображений вчинок значком «Добре» та «Погано».

 «Івасик-Телесик»:Зміївна хотіла з’їсти Івасика-Телесика. (Погано)

«Колосок»:мишенята не допомагали півнику. (Погано)

«Вовк і семеро козенят»: вовк хотів зїсти козенят.(Погано)

«Кривенька качечка»: дівчина-качечка допомагала бабусі.(Добре)

 

7. Четверта зупинка «Ліс мудрості» (прислів’я про казки) мнемосмужки

Вам потрібно за допомогою мнемосмужок скласти прислів’я.

Хочеш їсти калачі-не сиди на печі. (Колосок)

Вміла добре готувати та не вміла-подавати.(Лисиця та Журавель).

Добре того лякати, хто сам боїться. (Пан Коцький).

Не краса красить, а розум. (Мудра дівчина).

За ніс водить, а правди не скаже. (Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат).

 

8. П’ята зупинка «Поле ерудиції» (Д-г « Розминка»)

- А зараз,діти, вам потрібно швидко відповісти на запитання:

1) Як звали півника в казці «Колосок»? (Голосисте горлечко )

 2) В чий будиночок забралася Коза-Дереза? (Зайчика )

 3) Кому з героїв у скрутну хвилину допомогло гусеня ?

 (Івасику-Телесику )

 4) Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею)

 5) Кого зробив дід із соломи? (Бичка)

 6) Хто бігав наввипередки з їжаком? (Заєць )

 7) Кого купив дід на базарі за три копи? (Козу-Дерезу)

 8) Який казковий герой народився з горошини? (Котигорошко)

 9) Яка тварина прикинулася неживою серед дороги? (Лисичка)

 10) Хто викрав Івасика-Телесика? (Змія )

 11) Хто прогнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки? (Рак)

 12) Кого в казці «Рукавичка» називали іклан? (Кабана)

9. Шоста зупинка «Ріка досвіду» (мнемотаблиця до казки «Колосок»)

-А зараз, ми з вами пригадаємо казку «Колосок» і спробуємо її переказати за допомогою малюнків у мнемотаблиці.

10. Підсумок заняття. Прикрашання «Казкового дерева»

- Молодці, діти, ми дійшли до кінця нашої подорожі і тут нас чекає чарівне зимове дерево, яке ми прикрасимо картками із зображенням різних  казок.

- Тож, куди ми сьогодні подорожували? ( У чарівний світ казок)

- Чого вчать нас казки? (Добру, дружбі, милосердя, мудрості, співчуття).

- Які казки ми сьогодні пригадали?(«Колосок», « «Кривенька качечка», «Івасик-Телесик», «Мудра дівчина» та ін..

-Я дякую вам за вашу активність, і хочу побажати,щоб ви розширювали ваше чарівне дерево  новими художніми літературними творами..

 

 





«Зима снігу натрусила, малювати запросила»

(прогулянка зимовим лісом)

Програмовий зміст: Учити дітей помічати і називати зимові явища природи (іде сніг, дме вітер, летять сніжинки, завірюха); відповідати на запитання дорослого. Перевірити та закріпити знання дітей про лісових мешканців, впізнавати  їх за допомогою загадок, імітуючи їх рухи. Ознайомлювати із нетрадиційною технікою малювання — по манній крупі. Спонукати малювати кола, відтворювати рухами пальців сліди тварин на снігу. Продовжувати знайомити з найпростішими формами вітання, та прощання (добрий ранок , доброго дня , до побачення).

Сприяти розвитку дрібної моторики та мовлення дітей, збагаченню їхнього сенсорного досвіду та гармонізації психо-емоційного стану. Залучати дітей до простих порівнянь та елементів пошуково-дослідницької діяльності. Розвивати уяву, фантазію, стимулювати креативність та розвиток логічного мислення, дрібну моторику, самостійність,старанність, спостережливість, пізнавальний інтерес. Виховувати ціннісне ставлення  та любов до природи і лісових мешканців, вміння працювати дружно.

Матеріали: зображення та загадки про тварин; доріжка із слідами тварин; звукозапис (завірюха, рипіння снігу); повітряні кульки, наповнені крохмалем;  рамки формату А4, манна крупа у  стаканчиках, картки-схеми для малювання, вологі серветки.

Хід заняття

1.Вітання.

- Добрий ранок, малюки!

Привітайтесь залюбки.

Хай плещуть долоньки,

Хай тупають ніжки,

Працюють голівки і сяють усмішки!

2. Ігрова ситуація  ( під мелодію з’являється Сніжинка).

- Дітки, А  яка  зараз пора року? (Зима)

- Правильно: Зима всюди походжає,

                     Снігом все навкруг вкриває.( звучить мелодія)

-Малята, погляньте, яка чарівна гостя до нас завітала. Хто це? (Сніжинка)   

-Вірно, це красуня сніжинка.

3. Уявна прогулянка зимовим лісом.

- Сьогодні ми разом із Сніжинкою ,зробимо прогулянку зимовим лісом і в кінці спробуємо відтворити побачене у малюнках.

-Ну, що ж , розпочинаємо нашу прогулянку (звучить мелодія,діти кружляють як сніжинки..)

4. Д-г «Загадку відгадай - чиї сліди упізнай». Доріжка «Сліди тварин»

- Діти, подивіться,  ми опинилися біля доріжки , на якій хтось залишив сліди. Відгадайте загадку та назвіть тваринку, яка залишила сліди:

Куций хвостик, довгі вушка,

Шерсть м’якенька, як подушка.

Скаче вгору, наче м’ячик.

Хто це, діти?

Сірий…( Зайчик).  -Так, це сліди зайчика. Пострибаємо, як зайчик.

Завдання від Зайчика

- Діти, погляньте, Зайчик залишив  вам подарунки-незвичайні кольорові кульки (наповнені крохмалем).

- Візьміть кульку в ручку, стисніть і послухайте, що нагадує вам цей звук (придавити крохмаль у кульці). ( Скрипить сніг).

-Так, сніг скрипить, коли на вулиці сильний мороз (сніг -сухий), і він не ліпиться. А коли теплішає – ліпиться (сніг- вологий) і можна зліпити сніговика.

- А ми йдемо далі зі Сніжинкою.

5. Художньо-продуктивна діяльність «Сліди на снігу». Малювання по манній крупі.

-Ось, ми з вами, вийшли на снігову галявину. Ви знаєте, що на снігу можна малювати?(Так). Іноді на снігу малює вітер, створюючи різні візерунки, а часом на ньому залишають сліди звірята і птахи.

-А ви хотіли би помалювати на снігу? (Так)

-Але сніг холодний, довго на ньому не помалюєш…Чим його можна замінити? На що схожий сніг? (На борошно, сіль, манну крупу).

-Отже, ми сьогодні будемо малювати по манній крупі, як на сніжку. І допоможуть нам чарівні рамочки, але давайте спочатку розімнемо наші пальчики:

Ой, летять, летять сніжинки,

На будинки, на ялинки.

На дороги, на поля,

Біла, біла вся земля!

-Молодці! Тепер сідаємо за столик, набираємо жменьку манної крупи і насипаємо у рамки. Тепер у кожного з вас утворилася своя маленька «снігова» галявина. І тут прибігає зайчик і захотілося йому пострибати:

Стриб та скік туди-сюди,

Добре плутає сліди.( вихователь стрибає вказівними пальчиками по «снігу»-діти повторюють).

-Та, раптом , повіяв вітер і здійняв завірюху.( Під звуки завірюхи діти за зразком малюють , дуги та кола).

-Та ось вітер стих. Сніг знову вкрив рівненьким покривалом галявину( діти долоньками розрівнюють сніг).

-Ось така чудова вийшла в нас прогулянка. Прощаємось із нашою Сніжинкою,залишаємо її на сніговій галявині.

 -Витираємо серветками ручки і сідаємо на місця.

6.Підсумок заняття

-Молодці, діти, які ви чудові художники-чарівники.

-Тож, куди ми сьогодні робили прогулянку? ( У зимовий ліс)

-Якого кольору був сніг? (Білий)

-Чиї сліди ми бачили на снігу? (Зайчика)

-Пригадаймо, на чому ми малювали? (По манній крупі).

-Я дякую вам за вашу активність, і сподіваюсь, що ми ще не раз малюватимемо по нашому чарівному «сніжку».

 

 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

ПРО МЕНЕ